Wyjazd na praktyki
Kto może pojechać?
Na wyjazd na praktyki w ramach programu Erasmus+ może ubiegać się każdy student który:
- przynależy do społeczności akademickiej Politechniki Gdańskiej - obywatelstwo nie ma znaczenia,
- zna dobrze język obcy (poziom danego języka określa ewentualny pracodawca i/lub koordynator wydziałowy)
Na wyjazd na praktyki w ramach Programu erasmus+ może ubiegać się także absolwent. W przypadku takiego wyjazdu cała procedura aplikacyjno-rekrutacyjna oraz złożenie wszystkich dokumentów powinno się odbyć przed obroną. Od momentu obrony absolwent ma 12 miesięcy czasu na realizację wyjazdu. W przypadku stażów niedawnych absolwentów wyjazd zaliczany jest do stopnia studiów, na którym składał wniosek. W czasie wyjazdu na praktykę NIE można zmieniać statusu ze studenta na absolwenta.
Na jak długo można wyjechać?
Każdy student posiada tzw. "Kapitał Mobilności" = 12 miesięcy na wyjazdy na każdym stopniu studiów. Praktyka może trwać od min. 2 miesięcy (60 dni) do maks. 12 miesięcy (360 dni). Maksymalna długość pobytu na praktykach wynosi 12 miesięcy z założeniem, że student nie wyjeżdżał na studia za granicę na danym stopniu studiów.
Gdzie można pojechać?
W ramach programu Erasmus+ student może aplikować o wyjazd na praktyki zagraniczne do instytucji znajdującej się w jednym z krajów UE, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Turcji.
Praktyka NIE może odbyć się w następujących instytucjach:
- instytucje UE i inne organy UE, w tym wyspecjalizowane agencje (wyczerpujący wykaz tych instytucji jest dostępny na stronie internetowej: http://europa.eu/about-eu/institutions-bodies/index_pl.htm)
- organizacje zarządzające programami UE takie jak agencje narodowe
- uczelnie bez tzw. Erasmus Charter for Higher Education
Praktyka jest ściśle związana z dziedziną studiów i może stanowić część programu studiów jako praktyka obowiązkowa albo umożliwiać studentom zdobycie dodatkowych umiejętności. Wyjazd stypendialny w programie Erasmus+ wymaga podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin uzgodnionym z instytucją przyjmującą.
Jakie dostanę dofinansowanie?
Wysokość dofinansowania podstawowego (na miesiąc) przedstawia poniższa tabelka. W r.ak. 2016/17 finansowany jest pobyt do maks. 3 miesięcy (ponowny wyjazd na praktykę na tym samym stopniu studiów - do maks. 2 miesięcy). Dofinansowanie NIE pokrywa całkowitych kosztów utrzymania. Ma na celu pokrycie różnicy w kosztach utrzymania w kraju pochodzenia studenta oraz kraju, do którego odbywa się mobilność. Student na własną rękę znajduje sobie i opłaca zakwaterowanie, w kraju odbywania praktyki. Warto zapytać o opcje firmę, a także lokalne uczelnie, które mogą oferować miejsca w akademikach. Student może otrzymać dodatkowe wynagrodzenie od firmy, jednak jest zobowiązany do sprawdzenia, czy pieniądze te nie pochodzą z żadnych środków, projektów unijnych. Podwójne finansowanie ze środków unijnych jest zabronione.
Jak wygląda procedura aplikacyjna?
KROK I |
Znalezienie instytucji. |
KROK II | Aplikacja do instytucji i uzyskanie od niej zgody na przyjęcie na praktyki w ramach programu Erasmus+ |
KROK III | Student zgłasza się do koordynatora wydziałowego celem uzyskania akceptacji od komisji rekrutacyjnej. |
KROK IV |
Przygotowanie i złożenie wymaganych dokumentów w Dziale Międzynarodowej Współpracy Akademickiej (DMWA).
Zgodnie z zaleceniami Narodowej Agencji LA powinno być podpisywane oryginalnie przez polską uczelnię i studenta. Następnie w celu uzyskania akceptacji przez instytucję przyjmującą może być wysłane jako skan, który po podpisaniu jest odsyłany do polskiej uczelni również jako skan. Wydruk tego skanu jest wystarczający.
Każdy student powinien się ubezpieczyć na czas wyjazdu:
|
KROK V |
Akceptacja złożonych dokumentów przez wydział i DMWA. |
KROK VI | Po spełnieniu w/w kroków student może wyjechać na praktykę w ramach Programu Erasmus. |
Co po powrocie?
Po zakończeniu mobilności student powinien dostarczyć do DMWA w ciągu 2 tygodni od powrotu dwa oryginały Traineeship Certificate (sekcja "after mobility" Learning Agreement) podpisany i podpieczętowany przez instytucję.