Mentor krok po kroku

Przed przyjazdem Erasmusa

1. Skontaktuj się z nowo przydzielonym Erasmusem drogą mailową, msn, skype.

2. Pozostań w kontakcie do czasu jego przyjazdu, odpowiadaj na pytania dotyczące uczelni, mieszkania w akademiku.

3. Przypomnij, żeby zabrał 3 zdjęcia (do legitymacji, wejściówki do akademika oraz ESNcard).

4. Dowiedz się jakim środkiem transportu i kiedy (data i godzina) przyjedzie Twój Erasmus. Poinformuj o tym Koordynatora Programu Mentor (mentor.gdansk@esn.pl). Przed przyjazdem warto wymienić się zdjęciami i numerem telefonu. Jeśli Twój Erasmus otrzymał miejsce w Akademiku:

5. Na kilka dni przed przyjazdem Erasmusa należy odebrać ‘skierowanie do akademika’ u Pani Marii Doerffer w Dziale Międzynarodowej Współpracy Akademickiej, Gmach B, pok. 102

6. Następnie skierowanie zanosimy do administracji Akademika, do którego został przydzielony Erasmus. Administracje czynne od 8.00 do 15.00 (lub zostawiamy na portierni).

Przyjazd Erasmusa

1. Odbieramy Erasmusa ustalonego dnia z dworca lub lotniska.

2. Zabieramy do jego miejsca zakwaterowania (np.: hostel, mieszkanie wcześniej znalezione - w kwestii poszukiwań mieszkania też należy wesprzeć Erasmusa!)

3. Piszemy SMSa/maila do Zastępcy przewodniczącego ds. Programu Erasmus, że odebraliśmy i zakwaterowaliśmy naszego Erasmusa. Jeżeli Erasmus mieszka w Akademiku podajcie też numer jego pokoju. (W Akademiku dodatkowo sprawdzamy czy dostał pościel, lampkę itp., pomagamy w podłączeniu Internetu.)

4. Zabieracie Erasmusa na spacer po okolicy, pokazujecie Politechnikę, Wydział i umawiacie na spotkanie z jego uczelnianym Koordynatorem Wydziałowym.

5. Zabieracie Erasmusa do biura ESN Gdańsk, Bratniak, pok. 304, gdzie otrzymuje kilka drobiazgów na przywitanie tzw. Welcome Pack.

Pierwszy tydzień

1. Pokażcie Erasmusom miasto, sklepy, banki. Warto wybrać się na pierwsze zakupy! Pomóc w czynnościach wymagających znajomości języka polskiego.

2. Wytłumaczcie zasady korzystania z SKM i ZKM (jakie bilet i ile kosztują).

3. Wszyscy Erasmusi otrzymują od nas startery Mobile Vikings. Warto, żeby używali właśnie ich. Mają je wszyscy Erasmusi w całej Polce więc połączenia kosztują ich o wiele taniej.

4. Na początku semestru organizowany jest Orientation Week dla Erasmusów i Mentorów - obecność właściwie obowiązkowa ;)

5. Pokażcie Erasmusowi nie tylko imprezową część Trójmiasta ale także kina, muzea i teatry.

[BARDZO WAŻNE]

Trzy zasady Mentora:

1. Jeśli zdarzy się, że nie będziecie mogli odebrać Erasmusa należy znaleźć zastępstwo i poinformować Zastępcę Przewodniczącego ds. Programu Erasmus, podając kontakt do tej osoby.

2. Jeśli w trakcie pobytu Erasmus zmieni miejsce zamieszkania, w razie wypadku bądź problemów KONIECZNIE należy skontaktować się z Zastępcą Przewodniczącego ds. Programu Erasmus.

3. Jeśli będziecie mieć wątpliwości, pytania, problemy związane z tym "jak być wzorowym Mentorem" skontaktujcie się z Koordynatorem Programu Mentor – to taki tzw. Mentor Mentora.